Criar uma Loja Virtual Grtis
Film streaming Rize regarder en ligne avec sous-titres anglais

Tajemnice kompleksu "Riese". Weszli do poniemieckich tuneli

- Serca nam zabiły, zobaczyliśmy to, co każdy chciał widzieć już dawno – mówią odkrywcy, którzy doszli do poniemieckiego tunelu w górze Gontowej. To kolejna część kompleksu "Riese" i od II wojny światowej nikogo tam nie było.

- Mamy około 50 metrów chodnika i dwa rozgałęzienia. Każde z nich zakończone jest wałami, ale liczymy na to, że nie są one duże i szybko uda nam się je pokonać – mówi Waldemar Łyczak, który uczestniczył w przekuwaniu się przez zawalone ściany.

Po blisko 70 latach od II wojny światowej grupa odkrywców przekopuje się przez podziemne tunele w Górach Sowich, by dojść do ukrytych, poniemieckich sztolni. W odkrytym kilka dni temu tunelu eksploratorzy znaleźli narzędzia kable i sztolnie wykute w skałach. Wszystko to pozostałości po pracy tysięcy jeńców, którzy pracowali przy niemieckim projekcie stworzenia kompleksu „Riese”.

Dokąd prowadzi tunel?

- Każda budowa, którą Niemcy prowadzili w Górach Sowich, była perfekcyjnie przygotowana logistycznie. Wszędzie było napowietrzenie i doprowadzona instalacja elektryczna. Nie wiemy, kiedy budowa miała się zakończyć, ale widać, że natężenie prac było bardzo duże. Widać, że zależało im na czasie, ale jakość jest niesamowita – opowiada Łyczak.

- Znaleźliśmy świadectwa tamtych czasów: szczątki instalacji elektrycznje, poniemiecką puszkę, kable. Instalacja była podwieszona na deskach na stropie – dodaje Jerzy Figiel, jeden z odkrywców.

Meandry kominów i.

Z różnych stron ku tajemnicy

Eksploratorzy odkrywają dawne tunele w górze Gontowej. Nie są jednak jedynymi, którzy próbują rozwikłać tajemnicę kompleksu „Riese".

Przed kilkoma dniami informowaliśmy o odkrywcach z Sowiogórskiej Grupy Poszukiwawczej, którzy dokopali się do korytarzy sztolni w górze Soboń.

Sudecki kompleks „Riese" miały tworzyć bunkry i schrony połączone podziemnymi tunelami i chodnikami. Wszystko to związane było z planowanym utworzeniem na Zamku Książ nowej kwatery głównej Adolfa Hitlera. Mimo pracy kilkunastu tysięcy jeńców wojennych, budowy nie udało się skończyć. Niemcy musieli uciekać przed Armią Czerwoną i prawdopodobnie w czasie odwrotu wysadzili wejścia do sztolni. Tym samym na kilkadziesiąt lat zamknęli dostęp do chodników.

Wideo: TVN24 Wrocław Odkrywcy na tropie poniemieckich sztolni

Dowiedz się więcej.

Komentarze (4)

Pozostałe informacje

Przyszły psi ratownik w nowym domu.
"Ćwiczenia zaczniemy w przyszłym roku"

Wjechały do niej ciężarówki pełne skarbów.
Spróbują odnaleźć szczelinę jeleniogórską

Śmierć 25-latka w komisariacie

Sprawa Magdaleny Żuk

22-letni student chemii z zarzutami

"Złoty pociąg" pod Wałbrzychem

Polskie miasta widma

Historie o stolicy Dolnego Śląska

Uwaga pasażerowie MPK

Pogoda we Wrocławiu